1S 3.7V 4.5A BMS Koruma Kartı Lityum Batarya 18650 Li-ion Lipo

18.00 

Stok Mevcut

Stok Kodu: N/A Stok Kodu: 000000000000000015030 Kategoriler: , Etiketler:


Lütfen alt kısımdaki BMS, Lion, Pil Şarj, Akülü Vidalama gibi konulardaki açıklamalarımızı okuduktan sonra satın alınız. Bu açıklamaları okuduktan sonra, belkide BMS kartı almamanız gerektiğinide anlayacaksınız.
1S 4.5A Lityum Batarya BMS Koruma Kartı


3,7V luk 18650 pil için uygundur. Pil şarj etmez. Pil koruması içindir.


 


 


 


Paket İçeriği:  •     1 Adet 1S 3,7V 3A Lityum Batarya BMS Koruma Kartı
UYARI     Lion piller, şarjlı tornavidalar ile alakalı youtube üzerindeki cahil ( Doğru bilgi sahibi olmayan) kişiler tarafından verilen bilgileri doğru kabul ediyorsanız; BİZDEN BMS ürünlerini satın almayın. Diğer satıcılardan ilgili ürünleri satın alıp o satıcılardan destek isteyin. Aşağıda BMS ler, Lion piller, Motor ( Şarjlı Tornavida) uygulamaları ile alakalı açıklamalar bulunmaktadır. Bu açıklamaları okuyamayacak kadar zamanınız yoksa BİZDEN BMS ürünlerini satın almayın.


Temel Bilgiler:

1- BMS ler pil koruma kartıdır. Pil şarj işlemine ait fonksiyonu oluşturmak için tasarlanmamıştır. Kısaca bms kartları pil şarj etmez.


2- BMSler pillerin şarjı ile ilgilenmez. Şarj cihazından gelen şarj voltajlarının pile zarar vermeyecek seviyede olup olmadığına bakar. Eğer şarj voltajı pile zarar verecek seviyede ise pili korumaya çalışır.


3- Piller temel olarak; kendi akım kapasitesinin 1/10 2/10 gibi oranındaki bir akım ile şarj edilebilir. 1000ma  lik bir pil 100ma-200ma ile şarj edilmesi doğru olan şarj hızıdır.


4- Piller; akım kontrolü olmayan güç kaynakları ile şarj edilirse o piller yüksek akım ile kontrolsüz olarak çok kısa sürede şarj olurlar. Ancak pile ait şarj döngü sayısı ciddi şekilde azalır. Yani pilleriniz mesela 500 kere şarj olma kapasitesine sahipken belki 100-200 civarı şarj bile edilmeden artık şarj edilemez duruma dönecektir.


Daha yüksek akımlar ile şarj edilebilmesi ancak pil üreticisinin verdiği datasheet bilgilerine göre olabilir. Üretici belli bir şarj akımı için x adet şarj edilebileceğini garanti edecektir. Daha yüksek akımlarla şarj etmeden önce mutlaka üreticinin belirlediği şarj akımını öğrenmelisiniz. Aksi takdirde yüksek şarj akımları ile pilinizin ömrünü azaltırsınız.Sonuç: Akım kontrolü olmayan bir güç kaynağı ile mesela 12V (3S) yada  16V (4S) voltaj ayarlayıp BMS kartlara bağladığınızda pillerinizin şarj olduğunu varsayıp, bize “yetersiz bilgiye sahip firma” diye yorum yapamazsınız. Bu şekilde şarj olan pilleriniz bu maddede açıklandığı üzere aslında ölmektedirler.


5- BMS ler pillerden çekilen akımları kontrol eder (Bunu voltajları izleyerek yapar). Yüksek akım çekilmesi durumunda oluşan dramatik voltaj düşüşlerine müdahale eder.
Lion pillerden yüksek akım çekilemez Yüksek akım çekilmesi kimyasal olarak pilin bozulmasına sebep olur. Yüksek akım çekilecek hiç bir uygulamayı Lionlar ile yapmaya çalışmayın.6- Motorlu uygulamalardaki motorun normal çalışma akımı bir gösterge değildir. Motorlar yüke bindiği anda tam güçte çalışması istenirse ( mesela şarjlı tornavida da en yüksek kapasitede ağır bir yükü haraket ettirmesi durumunda) motorun normal çalışma akımının çok çok üstünde anlık akımlar oluşur. Motor karşılaştığı ağır yükü kavramaya çalışırken, motorda besleme voltajı dramatik olarak düşer. Bu düşmeye cevap olarak kaynak (pil) çok yüksek akımlar vererek voltajı normal seviyede tutmaya çalışır. Bu bilgi temel olarak yüksek akım çekilmesinin nasıl olduğunu açıklar.


7-   5 numaralı maddede verilen temel bilgiye göre lion pillerden yüksek akım çekilemez. 6 numaralı madde motor uygulamalarında çok yüksek akımların anlık olsa bile çekildiğini  gösterir. Bu hal ve şart altında BMS ler pilleri korumak için harakete geçer. Ve pil voltajını keser. Bu durumda BMSlerin bozuk olmadığını aksine işini yaptığını anlamanız gerekir. BMS kartının bozuk olduğunu iddia edenler bu maddeyi tekrar tekrar okumalıdır.

Buradan çıkarılacak ders: şarjlı tornavida gibi uygulamalarda BMS lerin kullanılamayacağını gösterir.8- Youtube videolarında şarjlı tornavidalar için lion kullananların videolarını görüp tornavidalarınızı bu pillere geçirmeye çalışıyorsunuz. Bunu lion pillerle yapamazsınız. Bunu yapmaya uğraşmayın. Bunu yapacaksanız bile BMS devresi olmadan uygulamanızı yapın. Bmsler olmadan yapsanızda; bu uygulamalarda pilleriniz çok kısa zaman içerisinde öleceklerdir. Kapasiteleri hızla düşecektir. Bu durum ile karşılaşan ne olduğunu anlamayan çok fazla müşterimiz evet piller kullanılmaz hale geldi diye geri dönüşleride olmaktadır.9- Satın aldığınız bu ürünler yarı mamül ürünlerdir. Bu ürünleri lehimleyerek kullandıktan sonra iade edemezsiniz. Ürünün orijinal halini değiştirmiş ve tekrar satışını imkansız hale getirmiş olmaktasınız. Lehimlediğiniz ürünleri iade etmeye çalışmayın. “Çalışıp çalışmadığını, nasıl anlayacağım lehimlemeden ?” diyen çok fazla müşteri sorusu gelmektedir. Çeşitli test problari ile ürünleri lehimlemeden test edebilirsiniz. Yada bu tip ürünleri en azından bizden satın almamayı seçmelisiniz. Lehimlediğiniz durumda üretici hatası gibi bir iade hakkınızı kaybetmiş olmaktasınız. Buna göre satın alma kararınızı veriniz.


Yorumlar

İlk yorumu yapan siz olun!

Bu ürüne sadece satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.