Arduino UNO R3 DIP + USB Kablo

185.00 

Hafta içi 14:00’a Kadar Verilen Siparişlerinizde Aynı Gün Kargo İmkanı

TÜKENDİ

Stok Kodu: RBL-4210 Stok Kodu: 00000000000000004210 Kategoriler: , Etiketler:
Markalar:Arduino

ARDUINO NEDİR?

Arduino, kullanımı kolay donanım ve yazılıma dayanan açık kaynaklı bir elektronik platformdur. Temelde ATMEL mikrodenetleyicilerini kullanan Arduino platformu yıllar içinde gelişen kütüphaneleri ve bu kütüphaneleri yazan topluluğuyla elektronik ve programlama alanında kendini geliştirmek isteyen herkes için kolay ve ulaşılabilir çözümler sunuyor. Arduino kartları, sensörlerden, butonlardan, ya da herhangi bir sinyal veren üründen sinyali alıp işler, bu sinyal doğrultusunda yapmak istediğiniz işlemleri yapar. Örneğin bir butona basarak LED yakabilirsiniz, Motor sürücü yardımı ile motorunuzun yönünü ve hızını ayarlayabilirsiniz. Bluetooth ya da Wi-Fi kontrollü uzaktan kontrollü araçlar ya da robotlar yapabilirsiniz. Röle yardımı ile sizin komutlarınızla açılıp kapanabilen birçok proje yapabilirsiniz.

Arduino İle Nelere İhtiyacım Var?

Arduino ile proje geliştirmede ihtiyaç duyduğunuz çok çeşitli ürünlere ihtiyaçlarınız olabilmektedir. Örneğin en hızlı ve pratik kullanım sunanlar, kartlarınıza kolayca entegre olabilen motor sürme, haberleşme modülleri, bazı geliştirme kartları ve bağlantı kurma gibi işlevleri yapabileceğiniz shield kartları olabilmektedir. Bunun yanı sıra kendi devre elemanlarınızı komponent bileşenlerinizi sabitleyebileceğiniz ve bağlayabileceğiniz breadboard, jumper kablo gibi ek malzeme ihtiyaçlarız da olabilmektedir. Tüm ihtiyaçlarınızı ayrı ayrı toplamak yerine tek seferde çözmek için Arduino setlerini de tercih edebilirisiniz.

Arduino satın alırken klon mu yoksa orijinal mi almalıyım?

Arduino’ya yeni başlayacak olan kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan biri olan klon mu almalıyım? Yoksa orijinal mi almalıyım? Arasındaki farklar nelerdir gibi sorular gelmektedir. Aslında ikisinin arasındaki en tek ve en büyük fark üretim yeridir. Orijinal Arduino ürünleri, Arduino firması tarafından İtalya da üretim yapmaktadır. Klon ürünleri ise Çin menşeili olup Çin veya Asya ülkelerinde üretim yapmaktadır. Üzerinde bulunan komponent ve bileşenleri tamamen aynıdır, bu yüzden tercih size kalmıştır.

Arduino Uno R3 Dip CH340 Chipset Klon Nedir?

Arduino’nun, Uno versiyonu için yaptığı 3. Revizyon sonucu ortaya çıkmıştır. Arduino Uno SMD modeli ile aynı işlevlere sahip olsa da bu modelde DIP entegresi kullanılmıştır. Bu bakımdan biraz daha değeri artmaktadır. Çünkü DIP soket değiştirilebilir olduğu için entegrenin zarar görmesi durumunda yenisi takılabilmektedir.

Haberleşme

Arduino UNO’nun bilgisayarla, başka bir Arduino veya mikrodenetleyici ile haberleşmesi için bir kaç farklı seçenek vardır. Atmega328, 0 (RX) ve 1 (TX) pinleri üzerinden UART TTL (5V) seri haberleşme imkanı sunar. Kart üzerinde bulunan Atmega16u2 USB-seri dönüştürücü de bilgisayarda sanal bir seri port (COM portu) açarak Atmega328 ile bilgisayar arasında bir köprü kurar.

Atmega328 aynı şekilde I2C ve SPI portlarıda sağlamaktadır. Arduino IDE içerisinde yer alan Wire kütüphanesi I2C kullanımını, SPI kütüphanesi de SPI haberleşmesini sağlamak için kullanılır.

Giriş ve Çıkış

UNO üzerindeki 14 adet dijital pinin hepsi giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 6 tane analog giriş pini de bulunmaktadır. Bu analog giriş pinleri de aynı şekilde dijital giriş ve çıkış olarak kullanılabilir. Yani kart üzerinde toplam 20 tane dijital giriş çıkış pini vardır.

AREF: Analog girişler için ölçüm referansı pini. AREF pini ve analogReference() foksiyonu kullanılarak alt limit yükseltilip, üst limit düşürülebilir.

Reset: Mikrodenetleyici resetlenmek istendiğinde bu pin LOW yapılır. Reset işlemi kart üzerinde bulunan reset butonu ile de yapılabilir.

Arduino UNO ile Atmega328 arasındaki pin haritalaması sayfayını inceleyebilirsiniz.

USB Aşırı Akım Koruması

Arduino UNO üzerinden bulunan resetlenebilir sigorta, bilgisayarınızın USB portunu kısa devrelerden veya aşırı akım tüketimi durumlarından korumaktadır. Kart, USB portu üzerinden 500mA’den fazla akım çektiğinde otomatik olarak USB’den aldığı gücü koruma amacıyla kesmektedir. Fazla akım durumu veya kısa devre ortadan kaldırıldığında sigorta normal konuma döner ve tekrar bağlantı kurulur.

 

MikrodenetleyiciATmega328P
Çalışma Voltajı5V
Giriş Voltajı(Önerilen) 7-12V
Giriş Voltajı(Limit Değer) 6-20V
Dijital I / O Pinleri14 (bunlardan 6%27sı PWM çıkışı sağlamaktadır)
PWM Dijital I / O Pinleri6
Analog Giriş Pinleri6
I / O Pin Başına DC Akım20 mA
3.3V Pin DC Akımı50 mA
Flash Bellek32 KB (ATmega328P) 0.5 KB bootloader tarafından kullanılır
SRAM2 KB (ATmega328P)
EEPROM1 KB (ATmega328P)
Saat Hızı16 MHz
Uzunluk68.6 mm
Genişlik53.4 mm
Ağırlık25 g

Dokümanlar

Klon Arduino

Yorumlar

İlk yorumu yapan siz olun!

Bu ürüne sadece satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.